Tenis

Prvé ihriská zrealizované našou firmou boli prevažne tenisové. Spolupráca so Slovenským tenisovým zväzom (STZ), realizácia povrchov pre tenisové exhibície, tenisové stretnutia DAVIS CUP-u ako aj FED CUP-u, tenisové turnaje série WTA a ITF každoročne usporadúvané Slovenským tenisovým zväzom, viac ako 600 zrealizovaných privátnych tenisových a multifunkčných ihrísk – to všetko z nás robí najskúsenejšieho dodávateľa a realizátora povrchov pre tenis ako aj všetky ostatné športy.

Druhy povrchov

 • Umelá tráva
 • Hard Court (DecoTurf)
 • Tartan
 • Antuka
 • Umelá antuka (Tennis Force)

UMELÁ TRÁVA

Športové povrchy z umelej trávy sú celosvetovo známe už viac než 30 rokov a priebežne dochádzalo k ich vylepšovaniu, čím sa dokázali potrebnými vlastnosťami priblížiť k prírodným trávnikom. Umelé trávniky aj v súčasnosti vychádzajú z overených dlhoročných výrobných postupov. Dokonca aj nová generácia s gumenou výplňou mala svoje začiatky pred 20 rokmi. Základné parametre trávnika, podľa ktorých sa sledujú požadované vlastnosti sú hlavne: hrúbka vlákna (microns), váha vlákna (Dtex), výška vlákna, štýl tkania a materiálové prevedenie.

V súčasnosti veľmi obľúbený typ športového povrchu, odporúčaný medzinárodnými športovými organizáciami ako napr. FIFA, UEFA alebo FIH, vhodný pre viacero druhov športov ako hádzaná, volejbal, nohejbal, basketbal, tenis či futbal. Umelý trávnik tretej generácie zabezpečuje vysokú odolnosť povrchu spojenú s komfortom a bezpečnosťou pre hráčov, technicky a finančne nenáročnú údržbu a dlhú životnosť. Súčasná technológia tretej generácie využíva dokonca vlákna jemnejšie než prírodná tráva čím znižuje riziko úrazu a spolu s pieskovou alebo gumenou výplňou umožňuje takmer dokonalý pohyb lopty po povrchu. V spolupráci s prestížnymi výrobcami umelých povrchov z Holandska Vám ponúkame široké varianty trávnikov podľa Vášho výberu a požiadaviek.

Využívanie prírodného trávnika je maximálne limitované na 300 hodín v roku pri jeho dôkladnej údržbe. Ak je ale ihrisko používané každodenne, s istotou sa to odrazí na kvalite jeho povrchu. Jedným z najvýhodnejších riešení ako predĺžiť hrateľnosť a zvýšiť kvalitu povrchu je umelý trávnik. S využitím najmodernejších postupov a materiálov dokážeme zabezpečiť hrateľnosť povrchu takmer počas celého roka.

 

Prínosy umelého trávnatého povrchu:

Celoročná hrateľnosť – na rozdiel od prírodného je odolnosť umelého trávnika voči poveternostným podmienkam a mechanickému zaťaženiu výrazne vyššia, čím sa dosahuje rovnaká hrateľnosť počas leta alebo počas zimy. Počasie už nebude obmedzovať Vaše tréningové alebo relaxačné aktivity.

Životnosť – umelé trávnaté povrchy umožňujú na rozdiel od prírodných ich využívanie dlhodobo s mnohonásobne vyššou frekvenciou. Dokonca pri dodržaní pravidelnej a náležitej údržby dosahuje čas hrateľnosti 24 hodín, 7 dní v týždni, na rozdiel od prírodného povrchu, ktorý je limitovaný na zhruba 300 hodín ročne.

Univerzálnosť – umelý povrch poskytuje riešenia pre využívanie trávnika na viaceré účely. Jeden povrch môže byť zároveň využívaný na voľno časové aktivity pre verejnosť, či už športové alebo kultúrne, na tréningové účely miestnych športových klubov a dokonca aj na profesionálne športové podujatia. Jednou z výhod je možnosť lepšieho a efektívnejšieho využívania športoviska, čo sa odrazí hlavne vo vylepšenom rozpočte.

Nižšie prevádzkové náklady – údržba prírodného trávnika musí byť intenzívna, je pracná a vyžaduje si nemalé investície ( zavlažovanie, kosenie, hnojivá atď. ). U umelých trávnikov mnohé z týchto problémov odpadajú, čím sa obhospodarovanie športoviska stáva zvládnuteľnou investíciou pre viaceré športové kluby, organizácie a pod.

Nákladovo efektívne riešenie – napriek vyšším počiatočným nákladom na inštaláciu umelých trávnatých povrchov oproti prírodným povrchom sa ekonomická výhodnosť prejavuje vo výraznom znížení každoročných režijných nákladov ( menšie investície do technického zabezpečenia údržby, menej ľudskej práce pri údržbe povrchu, menšia spotreba energií atď. ). Zároveň pri predĺženej hrateľnosti a šance využiť hrací povrch na viaceré účely sa otvára možnosť dodatočných prímov.

VZORKY UMELEJ TRÁVY

 

HARD COURT

Povrchy, na ktorých sa už 30 rokov hrá na grandslamovom turnaji US OPEN ponúkame od svetoznámej firmy Decoturf, ktorú exkluzívne zastupujeme na Slovensku už niekoľko rokov. Ide o povrchy, ktoré sa využívajú na najprestížnejších športových podujatiach vrátane olympijských hier.

 

The DecoTurf® System

Vrstva výplne – zabezpečuje homogénnu zhutnenú podkladovú vrstvu. Začína sa aplikáciou akrylového prípravku na nový povrch zmiešaného s kremičitým pieskom do horúceho asfaltového podkladu

Vrstva z ťažkej gumy – DecoTurf II, akrylovo- latexová vrstva obsahujúca špeciálne triedené, veľké, gumené častice zabezpečujúce maximálnu elastickosť pri čo najnižšom počte jednotlivých vrstiev. Ide o unikátny produkt firmy DecoTurf vytvárajúci hrubý vstavaný vankúš, ktorý určuje do veľkej miery hracie vlastnosti konštruovaného systému. 

Vrstva z jemnej gumy – DecoBase II, akrylovo- latexová vrstva obsahujúca jemnú gumu vytvárajúca hladký finálny vankúš na prípravu textúry a finálnej vrstvy

Vrstva textúry – DecoColor MP Classic, viacúčelový akrylový koncentrát zmiešaný s kremičitým pieskom, zabezpečujúci jednotnú textúru povrchu, určujúcu rýchlosť hry a trakciu na kurte. Ako textúrny materiál sa môžu používať taktiež DecoColor Plus, vrstva pieskovej výplne alebo DecoBase I zmiešaný s DecoColor MP Classic.

Finálna vrstva – DecoTurf MP Classic, bez použitia piesku vytvára vibrujúci, trvácny finálny povrch odolný voči nepriaznivému počasiu a iným externým vplyvom. DecoColor MP Classic je dostupný vo farbách: Forest Green, Winter Green, Summer Red, Spring Green Adobe Tan, American’s red Clay, Stone Gray, Tour Purple a Royal Purple.

Čiarovanie – DecoColor White Striping Paint, jednorazová akrylovo – latexová aplikácia.

 

DecoTurf® Mp System

Je vysoko účinný systém protišmykovej textúry farebného pokrývania pre asfaltové a betónové povrchy. Je vhodný pre vonkajšie aj vnútorné používanie. Špeciálne navrhnutý akrylový systém ponúka hrací povrch, ktorý je výnimočne univerzálny pre športy ako basketbal, volejbal futbal a mnoho ďalších.

Dlhotrvajúva kvalita

DecoColor MP ponúka vynikajúce vlastnosti, ktoré sa môžu vylepšiť v spojení so svetovo- presláveným DecoTurf ® krycím systémom. Deväť vibrujúcich štandardných farieb, odolných voči vode a UV žiareniu, umožňujú prispôsobovať vzhľad vášho povrchu. Najvyššia kvalita akrylovej živice a materiálov zaručujú, že DecoColor MP zotrvá v najlepších hracích podmienkach po celé roky.

Ekonomická alternatíva

Predĺžená životnosť povrchu a minimálne prevádzkové náklady robia DecoColor MP tou správnou pre akýkoľvek rozpočet. Povrch je vyrobený tak, aby spĺňal najprísnejšie požiadavky obcí, škôl a rekreačných zariadení. Pri porovnaní s polyuretánom, parketami alebo systémom zámkovej dlažby je DecoColor MP skutočná ekonomická.

 

TARTAN

Povrch určený pre univerzálne športové plochy do exteriérov. Aplikovaný finišérom s finálnou úpravou zavalcovaním povrchu. Povrch je možné realizovať v 2 variantoch: dvojvrstvový so spodnou časťou z SBR granulátu (viacúčelové ihriská) alebo ako monolitný z EPDM granulátu (tenis). Dostupný v rôznych farbách.

CONIPUR EPDM:

Využitie : všetky loptové hry, atletika

CONIPUR EPDM je vode priepustný viacúčelový umelý povrch na báze gumových granulátov EPDM a polyuretánu.Povrch sa pokladá na betónový alebo asfaltový podklad. Poskytovaná záruka na stavbu býva pravidelne 60 mesiacov. Spodná stavba vrátane drenáží zodpovedá štandardnej spodnej stavbe. Zakončenie spodnej stavby je možné i vrstvou 3,5 cm gumového granulátu v kombinácii s kamenivom, tzv. ET vrstva.
Povrch spĺňa normu DIN 18035/6 a EN 14877. Je odolný pri použití atletických tretier, dá sa využiť ako povrch vnútornej plochy kombinovaných viacúčelových športových hál pre atletiku a loptové hry.

Výhody :

 • dlhá životnosť
 • nemenné vlastnosti v závislosti na veku (pružnosť)
 • bodová i plošná elasticita
 • jednoduchá rekonštrukcia po skončení životnosti (postrek nebo mikrovrstva granulátu)
 • voliteľnosť hracích plôch vzhľadom k tomu, že čiary sú na povrchu namaľované. Ich obnova je pomerne lacnou záležitosťou

 

Systém CONIPUR 2S:

Využitie : všetky loptové hry

CONIPUR 2S je vode priepustný viacúčelový umelý povrch na báze gumových granulátov a polyuretánu s finálnym súvrstvím z farebného granulátu typu EPDM na povrchu (8 mm ) a čierneho granulátu v spodnej vrstve (8 mm ). Povrch sa pokladá na vode priepustný asfaltový podklad alebo na vrstvu tzv. syntetického betónu. Povrch je dodávaný vo farbách podľa želania zákazníka. Najčastejšie sa volí jedna farba (červená alebo zelená) pre vytvorenie hracieho poľa a druhá farba (červená alebo zelená) pre okolie.

Poskytovaná záruka na stavbu býva pravidelne 60 mesiacov. Spodná stavba vrátane drenáží zodpovedá štandardnej spodnej stavbe. Zakončenie spodnej stavby je možné i vrstvou 3,5 cm gumového granulátu v kombinácii s kamenivom, tzv. ET vrstva .

Povrch spĺňa normu DIN 18035/6.

 • dlhá životnosť
 • nemenné vlastnosti v závislosti na veku (pružnosť)
 • bodová i plošná elasticita
 • jednoduchá rekonštrukcia po skončení životnosti (postrek nebo mikrovrstva granulátu)
 • voliteľnosť hracích plôch vzhľadom k tomu, že čiary sú na povrchu namaľované. Ich obnova je pomerne lacnou záležitosťou

 

GEZOFLEX EPDM rubber granules are elastic materials ideal for the production of synthetic surfaces. Their outstanding properties like resilience, weather resistance and color durability will be optimised in combination with a suitable polyurethane binder. GEZOFLEX is ideal for competition, training and school installations, for impact protection and for business and industry as well as private use.

 

ANTUKA

Medzi najpoužívanejšie povrchy pre tenis patrí neodmysliteľne antuka. Zaraďuje sa medzi pomalé povrchy, čo z nej robí vhodný povrch pre profesionálnych ako aj rekreačných hráčov. Napriek mnohým nevýhodám oproti umelým povrchom je stále vyhľadávaná tenisovými hráčmi. Avšak pre trvalú kvalitu ihriska je potrebné dostatočné polievanie a svedomitá údržba z čoho plynú vyššie nároky na pracovnú silu. Na druhej strane sú vyššie prevádzkové náklady kompenzované pomerne nízkymi nákladmi na realizáciu povrchu. Nami dodávaná antuka sa vyznačuje výnimočnou 10- ročnou zárukou, t.j. zachováva svoje pôvodné vlastnosti ako pri výrobe a časom nestráca na kvalite. Zároveň má antuka certifikáty a skúšky o zdravotnej nezávadnosti. Pri antuke sú na výber 3 druhy podľa požadovaných vlastností a to: jemná, stredná, hrubá. Na jej kvalitu okrem iného vplýva: nasiakavosť materiálu antuky, podiel prachových a hrubých častí materiálu antuky, uskladňovanie antuky a starostlivosť o ňu.

Umelá antuka – TENNIS FORCE

CONIPUR Tennis Force

Naša firma je realizátorom tenisového povrchu antukového typu pre celoročnú prevádzku CONIPUR Tennis Force. Ide o tenisový povrch na báze zmesi hrubej antuky a polyuretánového spojiva, pokrytého jemným antukovým prachom. Umožňuje vynikajúci sklz, typický pre bežné antukové kurty, je vhodný do každého počasia a poskytuje priaznivé hracie podmienky po celý rok, tak pre profesionálov ako aj pre amatérskych a rekreačných hráčov. Systém je certifikovaný ITF (Medzinárodnou tenisovou federáciou).

Ďalšie výhody:

 • Nevyžaduje náročnú údržbu po zime
 • Čiarovanie vydrží zimnú sezónu
 • Vynikajúca priepustnosť vody – umožňuje hrať hneď po daždi
 • Nezostávajú nerovnosti po pohybe na kurte
 • Rovnomerný odraz lopty
 • Stála tvrdosť
 • Redukuje zranenia
 • Vhodné aj pre tenistov – vozíčkárov
 • 100 % recyklovateľnosť
 • Možnosť inštalácie na existujúcu antuku alebo umelý povrch s minimálnymi nákladmi

CONIPUR Tennis Force Indoor

Ide o systém antukového povrchu pre interiérové kurty. Vzhľadom a vlastnosťami je to podobný typ ako vonkajší systém CONIPUR TF. Umožňuje vynikajúci sklz, typický pre bežné antukové kurty. Nemusí sa polievať vzhľadom na „hydroslide“ efekt. CONIPUR TFI sa používa na podujatiach ako Porsche Tenis Grand Prix v Štuttgarte a potvrdzuje porovnateľnú kvalitu ako majú kurty v Roland Garros. Systém je certifikovaný ITF (Medzinárodnou tenisovou federáciou).

Ďalsie výhody:

 • Vynikajúci sklz
 • Nízke nároky na údržbu
 • Redukuje zranenia
 • Výborné držanie chodidla
 • Rovnomerný odraz lopty
 • Vhodné aj pre tenistov – vozíčkárov
 • Priateľský k životnému prostrediu
 • Vhodné pre „air haly“
 • Možnosť inštalácie na existujúcu antuku alebo umelý povrch s minimálnymi nákladmi

Oba systémy ponúkajú jednoduchú inštaláciu na pripravenú spodnú stavbu alebo existujúci povrch s rýchlym vytvrdnutím položenej zmesi, čo šetrí nie len Váš čas ale aj peniaze. Systémy je možné použiť i na rekonštrukciu ostatných tenisových kurtov s rôznymi povrchmi (antuka, umelá tráva, aktrylát atď. ).

Realizované projekty